Toimiston yhteystiedot


AFS-toimisto on avoinna ma-to klo 9-17 ja perjantaisin klo 9-16

Osoite: Malminrinne 1 B, 4. kerros, 00180 Helsinki
Puhelin: 09 666 644
Sähköposti: afsfin@afs.org

Toimiston henkilökunnan lisäksi toiminnassa on mukana satoja vapaaehtoisia ympäri Suomen.


Henkilökunta


Christian Kurtén, toiminnanjohtajan sijainen
050 313 1680, christian.kurten@afs.org
  • Kansainvälinen yhteistyö
  • Hallitustyöskentely
  • Taloushallinto ja kulukorvaukset
  • Kouluyhteistyö
Satu Kuivalainen, vapaaehtoiskoordinaattori
050 515 0044, satu@afs.org
  • Paikallisyhdistystoiminta
  • Vapaaehtoistoiminnan kehittäminen ja koulutukset
  • Nettisivut
  • Orientaatiot

Suomalaiset vaihto-oppilaat ja vanhemmat


Anne Talonen, ohjelmakoordinaattori (poissa perjantaisin)
09 251 37354, anne.talonen@afs.org
  • Vaihto-oppilaaksi hakeminen
  • Haastattelut ja vaihto-oppilasvalinnat
  • Hakulomakkeet ja englanninkieliset hakemukset
Ulla Silvasti, ohjelmapäällikkö
09 251 37353, ulla.silvasti@afs.org
  • Suomalaisia vaihto-oppilaita koskevat asiat ennen lähtöä ja vaihto-oppilasohjelman aikana
Emmi Uutela ohjelmakoordinaattori
09 251 37358, emmi.uutela@afs.org
  • Future Leaders
  • Kieli- ja kansainvälisyyskurssi Roeland

Ulkomaalaiset vaihto-oppilaat ja isäntäperheet


Susanna Taskinen, ohjelmapäällikkö
09 251 37355, susanna.taskinen@afs.org
  • Isäntäperheiden hankinta Suomeen tuleville vaihto-oppilaille
  • Uusien isäntäperheiden yhteydenotot
  • Lukukausioppilaiden asiat ja pulmat
  • Vuosioppilaiden Lapin matka
Suvi Turunen, ohjelmakoordinaattori
09 251 37356, suvi.turunen@afs.org
  • Ulkomaalaisten vuosivaihto-oppilaiden asiat ja pulmat
  • Yhdyshenkilöiden ohjaus ja tuki
Emmi Uutela, ohjelmakoordinaattori
09 251 37358, emmi.uutela@afs.org
  • Future Leaders
  • Kesäohjelma
  • Lyhyt kesäohjelma pääkaupunkiseudulla

Koulukirjatilaukset osoitteella books@afs.org.